Gitar eğitiminde ilk dersin konusu olduğundan dolayı çoğu kişinin önemsemediği gitarın tutuluş şekli; aslında en temelden öğrenen kişinin daha rahat etmesini sağlayacak çok önemli bir faktör.

Bu yazımızda Luvi Sanat Gitar Kursu İzmir olarak sizin daha rahat eğitim görmeniz için “gitar nasıl tutulur?” sorusuna cevap vereceğiz.

Aklınızda daha başka sorular varsa veya ücretsiz gitar deneme dersi almak isterseniz mail yoluyla ya da WhatsApp ile bize yazabilir, isterseniz arayabilirsiniz. 0554 464 47 97

Yeni başlayanlar için gitar alma rehberi: İyi Gitar Nasıl Seçilir?

Gitar Nasıl Tutulur?

Gitar Nasıl Tutulur?

Gitar Çalarken Nasıl Oturulur?

Gitar çalarken en temelde öğrenilmesi gereken oturma şeklidir.

Hem sağlık olarak hem de gitar çalma rahatlığı bakımından dik oturmak çok önemli bir husustur. Dik oturmaz iseniz klavyeyi düzgü kavrayamadığınız için bilekte ayrıca sırtta ve boyunda ağrı yaşayabilirsiniz.

Gitar Çalarken Gitar Tutuşu

Öncelikle genelde gitar çalanların gitarı sağ dizinin üstüne koymaları yanlış bir pozisyondur. Gitar sol dizinizin üstünde durmalıdır ki ağırlığınız sol elinize binmesin ve parmaklarınız daha rahat hareket etsin. Mümkünse sol ayağınızın altına ayaklık koyabilirsiniz. Gitarın ucu havaya doğru kalkık durmalıdır.

Gitar Çalarken Sol El Kullanımı

Gitar çalarken parmaklar nasıl olmalı diyorsanız. Klavyeyi düzgün kullanırken en önemli hususlardan biri gitarı tuttuğunuz sol el baş parmağının karşıdan bakıldığında görünmemesidir. Bu sayede diğer parmaklar daha rahat hareket edecektir.