Klarnet akordu konusunda bir çok kişinin aklına soru bulunuyor. Klarnet nasıl akort edilir, klarnet akordu nasıl yapılır gibi sorular. Luvi Sanat İzmir Klarnet Kursu olarak bu yazımızda aklınızdaki bu sorulara cevap olmaya çalışacağız.

Klarnet Dersi İzmir ile Klarnet Akordu Nasıl Yapılır?

Klarnetler akort edilmiş bir biçimde üretilmektedir ve üretildikten sonra bir daha akort etme işlemi uygulanmamaktadır. Ancak bazı teknik sorunlar ve parçalarda eskimelerden kaynaklanan akort bozulması gerçekleşebilir. Akort problemi genellikle düşük kaliteli klarnetlerde görülmektedir. Klarnette akort bozulması durumunda tamir edilerek tekrar akortlanabilmektedir. Akordu bozuk klarnette kesinlikle çalışma yapılmamalıdır. Aksi takdirde üflenen sesler bozuk olacak ve kulağımız bu bozuk seslere adapte olacaktır. Bozuk akortta doğru ses bulunmaya çalışılması durumunda farklı bir pozisyona geçiş yapılır, bu da tekniğin yanlış oturmasına sebep olur.

Akort problemi, klarnetin deliklerinden kaynaklı olabilir. Eğer ki delik olması gerekenden daha büyük ise o perdenin sesi ince (tiz), eğer delik olması gerekenden küçük ise o perdenin sesi kalın (pes) çıkar. Bu problem deliğin küçültülmesi ya da büyültülmesiyle giderilebilmektedir. Klarnetin kısa yada uzun olması da akort bozukluğuna sebep olan problemlerden biridir. Eğer klarnet olması gerekenden pes kalıyor ise klarnetin oluşturan 5 parçadan birinin uzun olduğu düşünülmelidir. Bu durumda barel adı verilen bölümün içten veya dıştan boyunun kısaltılması problemi çözmektedir. Eğer klarnet tiz kalıyor ise gerekli ölçülerin belirlenmesinin ardından daha uzun bir barelin alınması akortta yaşanan problemlerin önlenmesini sağlayacaktır.

Klarnetinizde akort probleminin görülmesi durumunda, enstrümanı alanında uzman ve yetkili kişilere götürmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sorunları kendiniz çözmeye kalktığınız takdirde ölçülerde oluşan hatalar akort probleminin daha vahim bir hal almasına neden olabilir.

Luvi Sanat olarak bu yazımızda size klarnet akordu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Merak ettikleriniz için diğer yazılarımızı okuyabilir veya bize mail yoluyla ya da telefonla arayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment