Şan Dersi İzmir İle Herkes Doğru Şarkı Söyleyebilir

Şan Dersi İzmir Narlıdere kişiye özel olarak hazırladığı ders programları sayesinde her seviyeden bireye kaliteli bir ses eğitimi hizmeti sunuyor.

Sesim güzel ama doğru şarkı söylemek istiyorum!

Sesimi geliştirmek istiyorum!

Profesyonel olarak şarkı söylemek istiyorum, doğru bir ses eğitimi almak istiyorum!

diyorsanız bu yazımızı dikkatli okuyun. Şan dersi hakkında aklınıza takılan bütün soruların cevabı Luvi sanat Şan Dersi İzmir yazısında.

 • Şan eğitimi kaç yaşında başlar?
 • Herkes şan dersi alabilir mi?
 • Şan dersi sesi güzelleştirir mi?
 • Şan dersi ne kadar sürer?
 • Şan dersi fiyatları nedir? İzmir’de şan dersi fiyatları nasıl?
 • Şan dersi ne demek?
 • Şan eğitimi neleri kapsar?
 • Şan eğitiminde neler öğrenilmektedir?
 • Şan dersi nasıl verilir?

gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa eğer yazımızın tamamı kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için düzenlendi.

Siz de sesinizin sınırlarını görmek, derslerimizle ilgili bilgi almak istiyorsanız ücretsiz deneme derslerimize katılabilir 0531 943 47 32 numaralı telefonumuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Şan dersi ne demek?

Kişinin sesini doğru kullanabilmesini ve doğru teknik doğrultusunda diyafram nefesini kullanarak şarkı söyleyebilmesini amaçlayan eğitimlere şan dersi adı verilir. Şan dersleri aynı zamanda kazanılan öğretilerin günlük hayatta kullanılmasını ve yer etmesini amaçlar.

Herkes şarkı söyleyebilir fakat doğru ve güzel şarkı söyleyemezler. Diğerlerine sesinizle bir fark atmak istiyorsanız bunun yolu şan eğitiminden geçer. 

şarkı-söylemek

Ses güzelliği doğuştan gelen bir özellik olsa da, şarkı söylemek sonradan öğrenilen bir kazanımdır. Her sanat dalında olduğu gibi şarkı söylerken de; kabiliyet ve tekniğin birleşmesi gerekir.

Sadece şarkı söylemek isteyen biri için değil, müziğin herhangi bir dalı ile ilgilenen ve doğru konuşmayı amaçlayan herkesin şan kursu alması gerekir.

Çünkü şan eğitimi; sadece şarkı söylemek için değil, sesi doğru kullanıp, diyafram nefesi ile doğru nefes almayı öğrenmek için hatta mesleğiniz gereği topluluğa hitap ediyorsanız, doğru ve etkili hitabet için de öğrenilmesi gereken bir aktivitedir.

Göz önünde bulunan müzisyen, hatip, sunucu,tiyatro ve sahne sanatçılarının yanı sıra günümüzde bir çok kişi stres atmak, doğru nefes almak, hitabeti güçlendirmek, şarkı söylemek ve rahatlamak için şan eğitimi almaktadır.

“Eğitimimiz tıpkı bir enstrüman dersi almak gibidir. Düzenli olarak her gün ses çalışmanız gerekir. Şan dersleri ile sesinizi bilinçli olarak kullanmaya başlarsınız. Nefesinizi doğru almaya ve sesinizi şuurlu olarak kullanmaya başladıktan sonra, şan dersleri piyano başında şan eğitmeni eşliğinde devam eder.

Bu süreç hem öğrenci hem de öğretici için sabır gerektirir. Ses geliştirme egzersizleri ve doğru nefes alma teknikleri ile kısa zamanda çok yol kat edersiniz. Eğitim alırken aynı zamanda müzik kulağınızda gelişir. Ders ile öncelikle sesinizi tanırsınız, sesinizde bulunan eksikleri fark edersiniz ve düzeltmek için çaba gösterirsiniz. “

Şan Kursu İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Eğitim Sırasında Neler Öğrenirim?

vintage mikrofon

Şan eğitimine ilk başladığınız günlerde hem nefesinizi açmak, hem vücudunuzu esnetmek için diyafram ve kaslarınızı çalıştırırsınız.

Sesi doğru bir şekilde kullanırken; aynı zamanda kelimelerin telaffuzunun, harflerin çıkış yerlerinin ve dudak hareketlerinin ne kadar önemli olduğunu da öğrenirsiniz.

Doğru nefes almak yerleştikten ve artık zorlanmadan diyafram nefesi almaya başladıktan sonra ses egzersizlerine geçilir. Ses açma egzersizleri ve ses ısıtma egzersizleri ile ses tellerinizi şarkı söylemek için hazırlamayı öğrenirsiniz. Ses tonunuz bu aşamada çok önemlidir. Normal ses tonunuz temelinizdir. Sesinizde orta tonların sağlam olması gerekir. Çünkü tiz ve bas sesler, orta tonların üzerine inşa edilir.

Ses egzersizleri ile sesinizi tek yönlü değil çok yönlü olarak kullanmaya başlarsınız. Tüm ses tellerinizi ve harflerin çıkış yerlerini kullanmayı öğrenirsiniz.


 • Şanda Nefesin Önemi Nedir?

Şan eğitimlerimizin ilk ve en önemli konusu diyaframdır. Doğru nefes almak için diyaframı kullanmak gerekir. Şan kursu almaya başlayan kişi doğru nefes almayı öğrenirken aynı zamanda diyaframını, karın kaslarını ve yüz eklemlerini daha iyi kullanmaya başlar. Vücudunu ve sesini yeniden keşfeder.

Nefes egzersizlerini yaparken esneme hareketleri ile vücudu rahatlatmak gerekir. Böylece vücudunuzun her bölümü gibi ses telleriniz ve gırtlağınız da gevşeyecek böylece daha üst tonlara ve ses yüksekliğine rahatça ulaşabileceksiniz. Fakat yanlış bir şan eğitimi sadece sesinizde bir değişim yaratmamakla kalmaz uzun vadede sesinizi kaybetmenize bile neden olabilir. O yüzden kesinlikle eğitimi ve tecrübesinden emin olmadığınız kişilerden şan eğitimi almaya kalkışmayın.


 • Şan Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Şan eğitimi almak hayatınızda birçok şeyi olumlu anlamda değiştirmenizi gerektirebilir. Özellikle ses sanatçısı olmaya karar verdiyseniz ya da şan eğitimi alarak konservatuvarda okumak şansını elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeyler olabilir.

 Şan dersi almaya başlamakla birlikte sesinize zarar verecek yiyecek ve içeceklerden de uzak durmanız gerekir. Çok geç uyanılmaması, gece yatmadan önce bir şeyler yenmemesi, spora başlanılması ve dersten önce sesinizin dinlenmiş olması gerekir.


 • Eğitim Sonunda Kazanımlarım Neler Olur?

Şan dersleri sonunda sesinizin ve nefesinizin kontrolünü sağlamaya başlarsınız. Başlangıçta kötü bir sesiniz olsa bile şan eğitimi sayesinde bütün teknikleri öğrendiğiniz için sesiniz güzelleşir. Kendinizdeki gelişmelerin farkına varırsınız.

Sesinizi profesyonel şekilde kullanmayı öğrenirsiniz. Şan dersi müzikle ilgilenen, müziğe ilgi duyan herkesin alması gereken bir derstir. Eğitiminizi tamamladığınızda profesyonel bir sesiniz, güçlü bir nefesiniz ve müzik ufkunuz genişlemiş olacaktır.


 • Şan Eğitimi İçin Nota Bilgisi Gerekli Mi?

Nota bilgisi gerekli değildir. Şan eğitimi İzmir‘de eğitmenlerimiz ders sürecinde nota eğitimini de vereceklerdir.


 • Şan dersi İzmir’e Nasıl Ulaşabilirim?

Luvi Sanat Merkezi’ne metro, otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçları ile ulaşmanız çok kolay. Narlıdere’nin en merkezi yerinde bulunan sanat merkezimize ayrıca Balçova, Güzelbahçe, Sahilevleri, Seferihisar, Urla, Çeşme’den de tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla gelebilirsiniz.

İzmir’in en önemli caddelerinden biri olan Mithatpaşa caddesi üzerinde yer aldığımız için sıklıkla geçen toplu taşıma araçları ile kolaylıkla istediğiniz yerden ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Şan dersi izmir balçova araması ile istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız iyi bir eğitim için bize kolaylıkla ulaşabilir, hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Ben farklı bir şehirde yaşıyorum ya da yurtdışındayım diyorsanız online şan kursu seçeneğimizin olduğunu da belirtmek isteriz. Oldukça kolay ve pratik bir şekilde işlenen online dersler ile Luvi Sanat şan kursu İzmir ‘in mükemmel eğitiminden mahrum kalmayacaksınız.


Şan eğitimi hakkında merak ettikleriniz ve aklınızdaki diğer sorular için bize 0531 943 47 32 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.