10 Kasım, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78. yılı. Atamızı rahmetle anıyoruz ve ona bir kez daha bize bıraktığı bu miras için teşekkür ediyoruz.

Luvi Sanat İzmir Müzik Kursu olarak bu yazımızı da Atatürk ve Müzik” ve “Atatürk’ün müziğe verdiği önem” hakkında yazıyoruz.

Atatürk ve Müzik Sevgisi

Sanatın her alanına gerektiği ilgiyi gösteren Atatürk; özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında halka da örnek olmak için müziği desteklemiş ve müzik eğitimi alabilmeleri için bir çok sanatçıyı yurt dışına göndermiştir.

Atatürk Dans

Atatürk Dans

Atatürk’ün Müzikle İlgisi

Atatürk ve Müzik

Atatürk ve Müzik

Atatürk özellikle doğduğu bölgeden dolayı Rumeli müzikleriyle büyümüştür. Daha sonra Sofya’da askeri ateşelik yaparken çok sesli müzikle tanışmasıyla klasik müziğe ilgi duymaya başlamıştır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkenin gelişiminde en önemli adımlardan birinin de sanatla olacağını anlamış ve bir çok genç yeteneği Avrupaya göndermiştir. Ayrıca sık sık müzikli eğlenceler ve dinletiler tertip edip dönemin bir çok sanatçısını dinlemiş ve onlara destek vermiştir. Bu sanatçılarının en bilineni Müzeyyen Senar’dır.

Türk Sanat Müziğini ve özellikle Rumeli müziklerini çok sevdiği bilinmektedir.

Luvi Sanat Müzik Dersi İzmir olarak bu yazımızda size Atatürk ve Müzik İlgisini anlattık. Atamıza tekrar rahmetle anıyoruz ve kendisine tekrar teşekkür ediyoruz bu vatanı bize bıraktığı için.