Bateri çalmanın faydaları nelerdir? ve Bateri çalma yaşı kaçtır? gibi sorular Luvi Sanat İzmir Bateri Kursu olarak hocalarımıza en sık sorulan sorulardan. Çocuğunuz bateri çalma tecrübesini edinsin, stres atarken aynı zamanda müzik ve ritim duygusu gelişsin istiyorsunuz. Fakat akıllarda soru işareti bırakan bateri öğrenme yaşı konusunda tam net bir bilgi edinemediğiniz için emin olamıyorsunuz.

Bu konuda birbirinden farklı kaynaklarda yazılmış yazılar okuyabilir ve birbirinden farklı rakamlar duyabilirsiniz. Biz size bu yazımızda, bateriye başlamak için en uygun yaşı birden fazla kaynak ve hocadan edindiğimiz bilgilere göre aktaracağız.

Bateri Çalma Yaşı Kaçtır?

Bateri, erken yaş müzik öğreniminde önemli bir rol oynar. Küçük yaştaki çocuklara temel müzik eğitimi bateri ile kolaylıkla verilebilir. Çocuklarda bateri derslerine başlamadan önce en önemli nokta el-göz koordinasyonunun ve fiziksel gelişiminin oturmuş olup olmadığına bakılmalıdır. Siz de derse başlamadan önce ücretsiz bateri deneme dersimize kaydolarak çocuğunuz veya kendiniz için uygunluğunuzu öğrenebilirsiniz.

Tüm diğer faktörlerden bağımsız olarak bateriye başlama yaşını uzman bateri eğitmenlerimiz 5 yaş olarak belirlemişlerdir. Bateri öğrenmek için uygun el, kol, bacak uzunluğu ve öğrenme algısı 5 yaş ve sonrasında bateri eğitimine uygun seviyeye gelmektedir.

Bateri öğrenme yaşı 5 yaşından itibaren başlar, ileri yaşlarda fiziki bir problem olmadığı sürece devam eder. Hayalleriniz doğrultusunda her yaşta bateri çalmaya başlayabilirsiniz.

Bateri Çalmanın Faydaları Nelerdir? Bateri çalmak çocuklara ne katar?

Bateri eğitimi işinin ehli eğitmenler tarafından verildiğinde kaç yaşında olursanız olun zihninize ve bedeninize çok yararlı bir uğraştır. Bateri genel olarak enerjisi yüksek, yerinde duramayan çocuklar için biçilmiş kaftandır. Bateriye başlamak hayatınıza o kadar olumlu şey katacak ki daha önce öğrenmediğiniz için pişman olacaksınız.

Bateri çalmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Beynin sağ ve sol lobunu aynı anda çalıştırarak zekayı ve hafızayı geliştirir.
  • Stresten uzaklaştırır, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu önler.
  • El-kol-göz koordinasyonunu geliştirir. Çocuklarda ve rehabiliteye ihtiyacı olan bireylerde motor becerilerin geliştirilmesini sağlar.
  • Anksiyete, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller, ruhsal hastalıkların iyileşmesine katkıda bulunur.
  • Özgüveni arttırır. Sosyalleşmeye yardımcı olur.
  • Dinamizmi sayesinde kilo vermenizi sağlar.

Bateri çalmanın yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazla yararı olduğunu düşünüyoruz. Eğer kendiniz veya çocuğunuz için bateri dersi almak için vazgeçtiyseniz bir kere daha düşünmenizi öneriyoruz.

Bateri Kursu İzmir olarak bateri öğrenme yaşı ve bateri çalmanın faydaları konusunda aydınlatıcı bir yazı yazmaya çalıştık. Bateri dersleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buraya buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca daha ayrıntılı bilgi edinmek ve ücretsiz bateri deneme derslerimizden yararlanmak isterseniz bize 0531 943 47 32 numaralı telefonu arayarak veya WhatsApp’tan ulaşabilirsiniz.