bebek-fotoğrafı

Günümüzde telefonların fotoğraf kalitesinin gelişmesi ve fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla bir çok aile; özel olarak fotoğrafçıya gitmek yerine, çocuklarının fotoğrafını kendileri çekmeyi tercih ediyorlar fakat çoğu aile nasıl fotoğraf çekmesi gerektiğinin farkında olmadığı için bu konuda zorlanabiliyor.

Bu yazımızda Luvi Sanat İzmir Fotoğrafçılık Kursu olarak size ” bebek fotoğrafı nasıl çekilir? ” ve ” evde bebek fotoğraf çekimi ” konularından yardımcı olmaya çalışacağız.

Bebek Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  1.  Flaş kullanıyorsanız; bebeğinizin gözüne zarar vermeyecek şekilde kullanmaya dikkat edin.
  2.  Bebeğinizi kontrol edemeyeceğiniz için doğal ortamında seri fotoğraflar çekerek güzel pozlar yakalamaya çalışın. Geniş diyafram aralığında ve sürekli çekim modunda güzel bir poz yakalayabilirsiniz.
  3.  Mümkünse doğal ışık kullanın.
  4.  Bebeğinizin gülmesini ve size bakmasını istiyorsanız; ilgisini çeken bir oyuncak kullanabilirsiniz, abartılı hareketler yaparak ses çıkartabilirsiniz.
  5.  Bebek konsept fotoğraf çekimi için bebeğinizin rahatını bozmayacak şekilde şirin kıyafet ve aksesuarlar seçebilirsiniz.
  6.  Arka planı basit tutmayı tercih edin. Bebeğiniz daha çok ilgi çekecektir.
  7.  İlla renkli fotoğraflar olacak diye bir şart yok. Siyah beyaz çekim yapmak konusunda çekinmeyin.

Bebek fotoğrafı nasıl çekilir?

Öncelikle bebeğinizin fotoğrafını çekerken hızlı ve tereddütsüz çekim yapmalısınız. Bu yüzden yüksek enstantane hızıyla çekim yapmalısınız ve ISO’yu 100 ile 400 arasında tutmalısınız.

Lens olarak 50 mm 1.8 yeterli olacaktır. Büyük tripod kullanmak yerine mini tripod daha iyi olacaktır. Doğal ışıktan daha iyi yararlanabilmek için reflektör kullanmanız flaştan daha sağlıklı olacaktır.