Piyano eğitimine başlayan herkes evde de çalışabilmek için; ekonomik, mantıklı ve az yer kaplayan piyano araştırmaları yapmakta. Dijital piyano tavsiyesi isteyen öğrencilerimiz için önerdiğimiz piyanoları siz internette araştırma yapan müzik severler için de paylaşmak istedik.

  • en çok tercih edilen dijital/ elektronik piyano markaları
  • 2. el dijital piyano fiyatları
  • sıfır dijital piyano fiyatları
  • akustik piyano, elektronik piyano farkları ve hangisini tercih etmek daha mantıklı gibi konularda fikir vermeye çalışacağız.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, piyano seçiminizi bütçenize, evdeki alan yeterliliğine ve piyanodaki seviyenize göre seçmelisiniz.

“Dijital piyano mu yoksa akustik piyano mu almalıyım?” Diye aklınızda bir soru işareti varsa eğer; akustik piyanonun lezzeti apayrıdır evet ama düzenli aralıklarla akort ettirme, çok yer kaplama, çıkan sesi komşuları rahatsız etmemek adına kısamama gibi dertleri var. Ayrıca fiyatları da elektronik piyanoya oranla çok daha pahalı.

Tüm bu sebeplerden dolayı genelde öğrencilerimiz tarafından en çok tercih edilen elektronik piyano oluyor. Elektronik piyanolarda ise biz birazdan aşağıda sıralayacağımız markaların başlangıç ve orta seviye modellerini öneriyoruz.

Bütün elektronik piyanolar; boyut, ağırlık, tuş sayısı olarak aynıdırlar. Fiyatların modelden modele değişmesinin sebebi; kullanılan malzeme, tuş kalitesi (akustik piyanoya yakın olma derecesi diyelim) gibi farklılıklardır. Elektronik piyanolarda da artık çekiç sistemli tuş kullanıldığı için pahalı ve ortalama fiyatlı dijital piyanolar arasında uçurum yoktur.

Hangi Marka Hangi Model Dijital Piyano Almalıyım?

En çok tercih ve tavsiye ettiğimiz piyanolar bilindik ve güvenilir elektronik piyano üreticisi markalardan oluşuyor. Bu markaları modelleri ile birlikte şöyle sıralayabiliriz;

  • Yamaha YDP144, Yamaha P45 taşınabilir piyano, Yamaha YDP s34
  • Kawai KDP110, Kawai CN17R, Kawai KDP70B
  • Roland RP102, Roland RP30
  • Casio AP270BN Celviano, Casio AP-470

Sıfır elektronik piyano fiyatları ne yazık ki değişen dolar kuruna bağlı olarak belirlenir. Yani bugün 4.000 lira olan bir piyano 5 ay sonra daha da pahalı olarak satılabilir. O yüzden öğrencilerimize tavsiyemiz piyano almaya karar verdikten sonra çok zaman kaybetmeden güvenilir bir müzik marketten satın almalarıdır.

Yukarıda saydığımız modeller 4.000 ile 6.000 lira arasında -ortalama bir dijital piyano için en uygun fiyatlara sahipler- fakat aradan zaman geçtikten sonra farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Dijital piyano tavsiyesi verdiğimiz birçok öğrenciye sunduğumuz diğer seçenek ise 2. El elektronik piyano seçeneğini değerlendirmeleridir. Çünkü az kullanılmış, gayet temiz enstrümanları çok daha düşük fiyatlara alma imkanınız olabiliyor. Yine önerdiğimiz piyanoların 2. El satışlarına denk gelirseniz eğer satın almadan önce enstrümanı deneyerek avantajlı bir şekilde piyano sahibi olabilirsiniz.

Luvi Sanat olarak biz de öğrencilerimizin satmak istediği dijital piyanoları 2. El olarak almak isteyen müzisyenlere ulaştırıyoruz. Piyano hocalarımız yüz yüze piyano seçimi konusunda rehberlik ediyorlar ve uygun fiyatlı 2. El piyano alımı konusunda yönlendirme yapıyorlar.

Piyano dersleri ve piyano seçimi konusunda rehberlik için 0531 943 4732 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.