Fotoğraf makineleri üç temel değişken üzerine kurulu fotoğraf çeker. Bunlar; İSO, Enstantane ve DiyaframdırLuvi Sanat İzmir Fotoğrafçılık Kursu olarak bunların ilk ikisini size anlattık. Şimdi sıra Diyaframa geldi. Diyafram Nedir? sorusuna en güzel cevabı vermeye çalışacağız.

diyafram-ve-göz

Diyafram Nedir, Ne İşe Yarar?

Diyafram lensin içindeki bıçakların açıklık miktarıdır. Diyafram değeri düştükçe diyafram açılır. Bu da lensin içinden geçip sensöre ulaşacak olan ışık miktarını arttırır. Yani siz diyaframla makinenin içine ne kadar ışık almak istediğinize karar verirsiniz. Her lensin üzerinde diyafram değeri yazılıdır. Bu değerler f-stoplarla gösterilir. Mesela 50mm f1.8 lens; en açık diyafram değeri 1.8’dir. Diyafram değerini kısmak demek ise rakamı yükseltmektir.

 

diyafram-çalışma-prensibi

Diyaframın Alan Derinliğine Etkisi

diyafram nedirDiyaframın en önemli kullanım yeri alan derinliğidir. İzmir Fotoğraf Kursu size en iyi alan derinliği kullanımını öğretmek için burada.

Diyaframı ne kadar kısarsanız, alan derinliği o kadar azalır yani fotoğraf net çıkar.

Diyaframda en çok zorlanılan nokta kısık diyafram-açık diyaframdır. Diyafram kısıldıkça rakam büyür, diyafram açıldıkça rakam küçülür.

Luvi Sanat İzmir Fotoğraf dersi olarak bu yazımızda size Diyafram Nedir? sorusunu cevapladık. Fotoğraf hakkında daha ayrıntılı bilgi almak veya deneme derslerimizden faydalanmak isterseniz; mail yoluyla, WhatsApp’dan ya da telefonla arayarak ulaşabilirsiniz. 0531 943 47 32