Gitar Nasıl Tutulur? başlıklı yazımızda;  Luvi Sanat Gitar Kursu İzmir olarak sizin daha rahat eğitim görmeniz için ve gitar çalarken enstrümanınızı doğru tutabilmeniz için gereken püf noktalarını açıklayacağız.

Gitar eğitiminde ilk dersin konusu olduğundan dolayı çoğu kişinin önemsemediği gitarın tutuluş şekli ve nasıl oturulacağı gibi konular çok önemlidir. Gitar, hangi çeşidi ile olursa olsun çok ağır bir müzik aleti değildir. Ama tutuşta denge kurabilmek; doğru çalmak ve vücutta uzun vadede hasar yaratmaması için önemli bir ayrıntıdır.

Gitar Çalarken Nasıl Oturulur?

Gitar Nasıl Tutulur?

Gitar Nasıl Tutulur?

  • Gitar çalarken en temelde öğrenilmesi gereken oturma şeklidir. 
  • Hem sağlık açısından hem de gitar çalma rahatlığı bakımından dik oturmak çok önemli bir husustur.
  • Dik oturarak klavyeyi düzgün kavrayabilirsiniz. Böylece bilekte, sırtta ve boyunda ağrı yaşamazsınız.
  • Ayrıca dik oturmak size daha estetik bir sanatçı duruşu kazandıracaktır. Oturmak için kolçaksız orta yükseklikte bir sandalye kullanmalısınız. Sandalyeye yaslanmadan sol bacağı ayaklıkla yükselterek gitar çalabilirsiniz.

Gitar Nasıl Tutulur?

Her enstrümanın kendine özgü bir tutuş şekli vardır. Ve eğer doğru tutmazsanız doğru çalamazsınız. Öncelikle genelde gitar çalanların gitarı sağ dizinin üstüne koymaları yanlış bir pozisyondur.  Gitar sol dizinizin üstünde 45 derece açıyla durmalıdır ki ağırlığınız sol elinize binmesin ve parmaklarınız daha rahat hareket etsin. Mümkünse sol ayağınızın altına ayaklık koyabilirsiniz. Gitarın ucu havaya doğru kalkık durmalıdır. Gitarın klavyesini kendinize doğru eğmek, klavyeyi görmeye çalışmak doğru bir davranış değildir.

Gitar Çalarken Sol El Kullanımı

Gitar çalarken parmaklar nasıl olmalı diyorsanız. Klavyeyi düzgün kullanırken en önemli hususlardan biri gitarı tuttuğunuz sol el baş parmağının karşıdan bakıldığında görünmemesidir. Baş parmak tavanı gösterecek şekilde tutulur ve bu sayede diğer parmaklar daha rahat hareket eder. Ayrıca sol kolun dirseği sol dizinize yaslanmamalıdır. Genelde nasıl tutulacağını bilmeyenler güç alabilmek için sol kol dirseklerini sol dizlerine yaslama eğilimindedirler. Bu şekilde örneğin Do Majör çalmak bileğinizi zorlayarak çalışı zorlaştırır. Parmaklar doğru yerlere yetişmez.

Yeni başlayanlar için yazdığımız gitar alma rehberine ulaşmak için tıklayın; https://luvisanat.com/izmir-gitar-kursu-ile-iyi-gitar-nasil-secilir/

Aklınızda daha başka sorular varsa veya ücretsiz gitar deneme dersi almak isterseniz 0531 943 47 32 numaralı telefondan bizi arayabilir ya da WhatsApp ile bize yazabilirsiniz.