Günümüzde DSLR makinelerin iyice yaygınlaşmasıyla beraber İSO, Enstantane ve Diyafram hakkında insanların kafalarında soru işaretleri oluşmaya başladı. Luvi Sanat İzmir Fotoğrafçılık Kursu olarak fotoğraf makinelerine hakim olabilmeniz için en önemli üç unsur olan bu kavramları size anlatacağız. Bu yazımızda konumuz: İSO Nedir?

İSO Nedir, Ne İşe Yarar?

İSO tanım olarak ışığa duyarlılıktır. Eskiden filmli makinelerde filmin ışığa olan hassasiyetinden bahsederken kullanılırken şu an sensörün ışığa hassasiyeti için kullanılmaktadır. Eskiden filmlerin üzerinde İSO miktarı yazıyordu. Şu an da ise makinelerin üzerinden değiştirilebilmektedir.

Gren Nedir?

Gren (noise) görüntüde istenmeyen karıncalanmadır. Fotoğrafların berrak ve keskin olmasını istiyorsanız İSO’yu mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışmanızı öneririz. Makinelerin seviyelerine göre gren verdiği İSO seviyesi değişiklik göstermektedir.

Önerilerimiz

  • İSO’yu mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın.
  • İSO performansı iyi olan makineler almaya dikkat edin.

Nasıl Daha İyi Fotoğraf Çekilir? isimli yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz; https://luvisanat.com/nasil-daha-iyi-fotograf-cekilir/

Bu yazımızda Luvi Sanat Fotoğrafçılık Dersi İzmir olarak size İSO’yu anlatmaya çalıştık. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz veya Ücretsiz Deneme Derslerimizden yararlanmak isterseniz; bize mail atarak, WhatsApp’dan yazarak ya da arayarak ulaşabilirsiniz. 0531 943 47 32