Klarnet akordu birçok kişinin aklına takılan bir sorudur. Klarnet nasıl akort edilir, klarnet akort ayarı nasıl yapılır gibi soruların cevabını her yerde bulamazsınız. Luvi Sanat İzmir Klarnet Kursu olarak bu yazımızda aklınızdaki bu sorulara cevap olmaya çalışacağız.

Klarnet Dersi İzmir ile klarnet nasıl akort edilir?

Çoğu müzik enstrümanı sonradan akordu bozulduğunda yeniden akort edilebilir şekilde kullanılmaktadır. Fakat klarnetler üretimde akort edilir ve daha sonrasında akort etme işlemi yapılmaz. Yani klarnet akort programı, klarnet akort cihazı bulamazsınız. İyi bir klarnette akort problemi bulunmaz ama düşük kaliteli klarnetlerde üretimden hemen sonra bile akort bozukluğu olabilir.

Ayrıca klarnet kullanıldıkça parçaları eskidikçe akordunda bozulmalar gerçekleşebilir. Örneğin, tuşeler gevşeyebilir veya birleşme yerlerindeki mantarlar eskiyebilir. Bu durumda klarnetinizden doğru ses alabilmek için tamir edilmesi gerekir. Sol klarnet akordu, Si Bemol klarnet akordu değişmez durum bütün klarnet çeşitleri için aynıdır.

Klarnetinizi doğru ses almadan çalmaya başlarsanız doğru ses çıkarmak için yanlış teknikler öğrenebilirsiniz. Bu durum klarneti yanlış öğrenmenize yol açar ve klarnetin hakkını veremezsiniz. Klarnet akordu sık sık yapılan bir şey olmadığı için tamirini yaptırıp uzun süre doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Size tavsiyemiz klarnet alma aşamasında ucuza kaçmayıp orta halli ve nispeten kaliteli bir enstrüman almanızdır. Yoksa sürekli tamir masrafları ile zaten verdiğiniz para orta kalite bir klarneti bile geçecektir.

Klarnetten ses çıkaramıyorum , klarnetimin sesi bozuk çıkıyor diyorsanız mantar değişimi, tuşe ayarı, deliklerinin ölçüsünün ayarlanması, klarnet boyunun ayarı gibi düzeltmeler usta eller tarafından yapılmalıdır. Yapılan her ayar sizin daha iyi ses çıkarmanızı ve keyifle çalmanızı sağlar.

Luvi Sanat olarak bu yazımızda size klarnet nasıl akord edilir hakkında bilgi vermeye çalıştık. Merak ettikleriniz için diğer yazılarımızı okuyabilir veya bize 0531 943 47 32 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment