Luvi Sanat olarak bu yazımızda size Yeşilçam’ın usta oyuncularından Metin Akpınar’ın hayatını yazacağız. Türk Sineması’nın en önemli oyuncularından olan Metin Akpınar’a uzun ömürler diliyoruz ve daha uzun yıllar boyunca onun neşeli yüzünü görmeyi istiyoruz.


Metin Akpınar’ın Hayatı

2 Kasım 1942 tarihinde İstanbul/Aksaray’da doğmuştur. Lise eğitimini Pertevniyal Lisesinde, Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk ve Edebiyat Fakültesinde tamamlamıştır.

metin-akpınar

1957 yılından itibaren tiyatro eğitimine başlamış, 1964’te ilk profesyonel tiyatro oyununu oynamıştır. Daha sonra bir çok tiyatro oyununda yer almıştır. 1967 yılında Zeki Alasya, Haldun Taner ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosunu kurmuştur. Ülkemizin ilk kabare tiyatrosudur.

Sinemaya ilk adımını Tatlı Dillim filmiyle yapmıştır. Daha sonra Zeki Alasya ile birlikte Zeki-Metin ikilisi olarak bir çok film çektiler. Bir çok Ertem Eğilmez filminde efsane oyuncularla birlikte yer aldı. Metin Akpınar, Zeki Alasya, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe dörtlü olarak filmler çektiler.

İlerleyen yıllarda bir çok filmde yer almıştır. Sinemanın gerilemesiyle beraber bir çok televizyon dizisinde oynamıştır.

Kariyerine halen devam etmektedir. Luvi Sanat ailesi olarak Metin Akpınar’a uzun ömürler diliyoruz ve başta da söylediğimiz gibi uzun yıllar onu izlemeyi istiyoruz.

Sinema eğitimimiz hakkında bilgi almak için “Sinema Kursu İzmir” sayfamıza göz atabilirsiniz; https://luvisanat.com/kurslar/sinema-kursu-izmir-narlidere/