Müzikte Armoni ile ilgili bir çok kişinin kafasında soru işaretleri vardır. Çoğu müziğe adım atan kişiler için Armoni öğrenilmek  istenilen bir konudur. Fakat ne yazık ki Türkiye’de armoni ile ilgili ortak, kabul görmüş bir terminoloji veya metod yoktur. Biz İzmir Luvi Sanat İzmir Müzik Kursu olarak çok kişinin yararlanacağını düşünerek böyle bir yazı hazırlamaya karar verdik.

Armoni Nedir?

Armoni Nedir?

Armoni nedir?

Armoni müziğin uyumu demektir. Her şey gibi müzikte de kurallar vardır.Ve bu kuralları biliyor ve uygulayabiliyor  olmak özellikle beste yaparken  yada bir eser çalarken elinizde enstrümanınızın olduğu her an size çok yardımcı olacaktır.Bu dönemde armoni kelimesi karşınıza iki şekilde çıkar genellikle.

Bizlerin öğrendiği genellikle ,kullandığı armoni klasik batı müziği armonisidir. Klasik batı müziği armonisi ise tam olarak barok dönemde(kabaca 1600-1750) J.S. Bach tarafından oturtulmuş ve hemen hemen bugünkü halini almıştır.

Bazı kaynaklara göre  Beethooven’ ın sağırken beste yapabilmiş olmasını mistik nedenlere bağlansa da, iyi bir aranje ve komposizyon bilgisi ile, aletsel seslere ihtiyacınız olmadan beste yapabileceğiniz aşikardır.
Bach, Notaların uyumu konusunda, “Tanrının Sesi” yorumunu yapmıştır ki, müzikteki mükemmel matematiksel uyumu, bu söz çok net özetlemektedir.

Armoni Nedir?

Armoni Nedir?

Sonuç olarak Armoni bilmek Müzik işini ciddiyetle yapmak isteyen herkesin yükümlülüğüdür. Elbette armoni bilgisinde seviyeler vardır ve amatör bir müzisyenin aranjörlük eğitimi alması gerekmez. Ancak en azından, tonlar, (gam, ton ve dizi) akorlar, akor çevrimleri vb. konular her müzisyenin mutlaka bilmesi gereken temel konulardır.