Günümüzde cep telefonu kameralarının gelişmesiyle beraber fotoğafçılığa karşı ilgi yoğunluğu arttı. Zamanla telefonun anı yakalama yeteneğini yeterli bulmayan insanlar fotoğraf makinesi alarak daha güzel kareler yakalayabileceklerini düşünüyor ama sonra büyük bir hüsranla karşı karşıya kalabiliyorlar. 

Nasıl daha iyi fotoğraf çekebilirim? diye sormaya başlıyorlar. Çünkü telefon ile fotoğraf çekmek pratik fakat iş profesyonel bir şekilde çekmeye geldiğinde işin içine birçok parametre giriyor. İşte tam da bu noktada Luvi Sanat İzmir Fotoğrafçılık Kursu olarak biz devreye giriyoruz. Bu yazımızda aklınızdaki İyi fotoğraf nasıl çekebilirim? sorunuza cevap vermeye çalışacağız.

İzmir Fotoğrafçılık Kursları İle Daha İyi Fotoğraf Çekin

Öncelikle fotoğraf makinenize hükmetmeyi öğrenebilmek için; Enstantane, Diyafram ve ISO kavramlarını iyi öğrenmeniz; özellikle manual mod olmak üzere bütün modlara hakim olmanız kısacası makinenin nerede nasıl fotoğraf çekeceğini bilmeniz gerekmektedir. Bunun için iyi bir fotoğraf kursuna gidebilirsiniz. Kursta öğrendikleriniz tabii ki sizin için yeterli olmayacaktır çünkü pratik yapmadan makinenize tam anlamıyla hakim olamazsınız. Örneğin, gördüğünüz güzel bir manzarayı hayalinizde canlandırdığınız gibi çekebilmeniz için makinenin ayarlarına olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşabilmeniz lazım. İşte bunun için de makineyle olabildiğince çok pratik yapmanız gerekmektedir. Boş zamanlarınızda, gezilerinizde makinenizle çekimler yapmak, neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı kavratacak ve elinizin makineye alışkanlığını arttıracaktır.

Işığı ve Kompozisyonu Ayarlayabilmek Çok Önemli

Daha iyi çekim yapabilmek için daha önce de belirttiğimiz gibi çok fotoğraf çekerek makinenize olan hakimiyetinizi arttırmanız önemli. Ayrıca öğrenmeniz gereken iki önemli olgu daha var ki onlar ışık ve kompozisyonu iyi ayarlamaktır. Işık ve pozlamayı ne kadar iyi ayarlarsanız çektiğiniz objenin belirginliğini arttırırsınız.

Doğru pozlama için 3 ana unsur ön plana çıkar;

  • aperture (diyafram açıklığı),
  • shutter speed (enstantane) ve
  • ISO değeri.

Bu üç unsuru doğru öğrenmek ve doğru şekilde yansıtmak profesyonel bir eğitimden ve deneme yanılma yolu ile çok çekim yapmaktan geçer. Bu 3 unsurun doğru ayarlanması daha iyi fotoğraflar ortaya çıkarmanızı sağlayacak.

Bakış Açımı Nasıl Geliştirebilirim?

Bakış açınızı geliştirebilmeniz için Luvi Sanat İzmir Fotoğrafçılık Dersi olarak size; günümüzde en kolay yöntem olan sosyal medyayı öneriyoruz. Fotoğraf paylaşım sitelerindeki başarılı fotoğrafçıları takip edip, onların çektiklerini güzelce inceleyip, uyguladıkları teknikleri taklit etmeye çalışarak zamanla kendi tarzınızı oluşturmanız zor değil. Çekeceğiniz sabit bir obje ise çevresinde gezin, inceleyin.

İlk başlarda aceleci davranmadan çekeceğiniz şeyi farklı açılardan görün. Aşağıdan, yukarıdan ve olabilecek bütün açılardan çekmeye çalışın. Ayrıca en büyük etken ise sizin ne kadar hevesli olduğunuz ve bu hobiye duyduğunuz aşk; mümkünse her an yanınızda fotoğraf makinesiyle gezmeniz, hiç sıkılmadan sürekli çekim yapmanız sizi inanılmaz geliştirecektir.

Fotoğraf çekmek çok derin, çok kapsamlı bir konudur ve ışık,duruş, zaman, bakış gibi pek çok unsur bulundurur. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız veya üniversitede okuyorsanız aktif olarak etkinlik düzenleyen bir fotoğrafçılık kulübüne dahil olmanız sizi büyük oranda geliştirecektir.