Resim yapmanın çocuk gelişimindeki önemi ve resim yapmanın faydaları gibi konuları merak ediyorsanız. Bu yazımız tam size göre.

rengarenk-boyalar

Resim yapmak için herkesin düşündüğü gibi yeteneğe ihtiyaç yoktur. Öğrenerek ve çalışarak geliştirilebilir ve hayal gücüyle birleşip sanata dönüşen bir aktivitedir. Yeterli zaman ayırdığınız ve kaliteli bir eğitim aldığınız taktirde istediğiniz şekilde resim yapabilir seviyeye ulaşabilirsiniz. Göreceksiniz ki resim yapmaya başladıktan sonra hayatınızda bir çok değişiklik

Resmin İnsana Faydaları

resim-yapan-çocuk

  • Konsantrasyonu Geliştirir.

Resim yaparken oluşturmak istediğiniz kompozisyon için kağıda ya da tuvale yoğunlaştığınız zamanlar artacaktır. Bu sayede günlük hayatınızdaki diğer önemli yerlerde de konsantrasyonunuzu sağlamanız kolaylaşacaktır.


  • Göz-El Koordinasyonu Sağlar.

Resim yaparken parmaklarınızdaki kaslara hakim olmayı da öğrenirsiniz. Bu sayede göz- koordinasyonunuz gelişir ve günlük yaşantınızda da bir çok işi yaparken rahatlığı farkedersiniz.


  • Özgüveninizi Arttırır.

Resim yapmak hem sosyal hayatınıza hem de iş hayatınıza bir çok artı katacaktır. Bu sayede yaşantınızdaki olumlu değişiklikleri ve kendinize olan güveninizdeki artışı farkedeceksiniz.


  • İletişim Becerisini Geliştirir.

Resim yapmak içinizdeki duyguları düşünceleri de çizime aktarmak demektir. Bu sayede hem kendinizi daha iyi anlayacak hem de çevrenizdeki insanlara kendinizi daha rahat anlatacaksınız.


  • Sakinleştirir.

Resim yapmak sizi gündelik hayatın yoğunluğundan ve başka insanlardan bir süre olsun uzaklaştıracağı için sakin bir hayat geçirmenize de bir nebze olsun fayda sağlayacaktır.

Resim yapmanın başlıca faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz.

Çocuk Gelişiminde resmin Önemi

Yukarıda belirttiğimiz resim yapmanın insana olan faydaları; aynı zamanda çocuklar için de geçerlidir.

  • Çocukların gelişimi sırasında özellikle 4-12 yaş arasında özgüvenlerini arttıracak aktivitelere gönderilmeleri ve bu alanda gelişim göstermeleri için desteklenmeleri çok önemlidir.

  • Çocuklar gelişim çağında çok hırçın olabilirler bu dönemlerde çocuklarınızı resim kursuna veya atölyelerine göndermeniz hem ebeveyn olarak sizin hem de çocuğunuzun hayatını kolaylaştıracaktır. Bir nebze olsun sakin bir çocukluk süreci için resim faydalı olacaktır.

  • Çocuklarınızın sosyal ortamlarında arkadaş edinirken zorlanmaması ve iletişim kurma konusunda sıkıntı çekmemesi için kendilerini anlamalarında resim çok önemlidir.

“Çocukların yukarıdaki faydaları çocuk yaşta görmesi gelecekte iyi birey olmalarında çok önemlidir. Bu yüzden kişikliklerinin temelini sanat eğitimi üzerine atarsanız içiniz rahat bir şekilde çocuğunuzu yetiştirebilirsiniz.”

Luvi Sanat olarak bu yazımızda size resim yapmanın bilinmeyen faydalarını ve çocuk gelişiminde resim yapmanın önemini yazdık. Diğer yazılarımız için blog kısmana bakabilirsiniz. Aklınızdaki sorular ya da resim kursu için bize telefonla veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.