Türk şair, yazar, gazeteci, çevirmen,oyuncu… Ülkü Tamer kimdir diye sorduğunuzda onu tanımlayan sıfatlardan sadece birkaçı. Şiirin usta ismi bugün yani 2 Nisan 2018’de 81 yaşında Bodrum’da hayatını kaybetti.

Türk Edebiyatının en önemli akımlarından İkinci Yeni şiir akımının temsilcilerinden olan Ülkü Tamer, Zülfü Livaneli’nin bestelediği o çok aşina olduğumuz, her bir ağızdan sevilerek söylenen “Güneş Topla Benim İçin” şarkısının söz yazarıdır.

ülkü tamer kimdir

ülkü tamer kimdir

Ülkü Tamer Kimdir?

Ülkü Tamer, 20 Şubat 1937 tarihinde Gaziantep’te doğdu. 1958 yılında Robert Koleji’nden mezun olan Tamer, lise yıllarında çeşitli dergilere şiirler yazdı. Gazetecilik Enstitüsü’nde bir dönem eğitim alırken ayrıca oyunculuk da yaptı. Edebiyata olan ilgisini de devam ettiren sanatçı, İkinci Yeni edebiyat akımının Cemal Süreya, Edip Cansever, İlhan Berk gibi öncülerinden sonra akımı yaşatan isimlerden olmuştur.

En Güzel, En Anlamlı Şarkıların Yazarı…

Soğuk Otların Altında, Gök Onları Yanıltmaz, İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür gibi şiir kitapları yanında Alleben Öyküleri ve Tarihte Yaşanmamış Olaylar isminde öykü kitapları vardır.

Ayrıca Ahmet Kaya’nın “Üşür Ölüm Bile” ve “Gül Dikeni” şarkılarının sözleri Ülkü Tamer’e ait şiirlerden oluşur. Edip Akbayram’ın “Ağıt” isimli şarkısının sözleri ve Grup Yorum’un en beğenilen şarkılarından “Düşenlere” isimli eserin söz yazarıdır.